Przy wykonywaniu zadań, upływający czas jest zwykle naszym wrogiem. Czy może on stać się naszym sprzymierzeńcem w walce o produktywność? Prosta metoda z Włoch, pozwala odpowiedzieć nam twierdząco na to pytanie! Technika pomodoro pojawiła się na naszej drodze zupełnie przez przypadek i została z nami na dłużej.
Mnogość obowiązków zawodowych i rodzicielskich sprawiły, że w naszym życiu brakło miejsca na relaks i czas wolny. Mieszkanie również pozostawiało wiele do życzenia w kwestii bałaganu, już nie mówiąc o zdrowym odżywianiu czy aktywności fizycznej. Jak to bywa w tak zwanym „dorosłym życiu”, nie wszystko można delegować, aby zmniejszyć liczbę zadań do wykonania.
Jak wszyscy doskonale wiemy doba ma 24 godziny, 1440 minuty, 86400 sekundy i nie chce mieć choćby jednej więcej. Przez kilka tygodni wdrażaliśmy iście szalony pomysł, aby uszczknąć parę minut każdego dnia, kradnąc je z czasu przeznaczonego na sen. Często jednak te minuty przeistaczały się w godziny, co w następstwie skutkowało permanentnym zmęczeniem i brakiem koncentracji. – Skutek: Efekt odwrotny do zamierzonego, a lista zadań nie stawała się krótsza.
Co teraz? Poddać się w walce o chwilę czasu dla siebie? Może jesteśmy trochę leniwi
i lubimy upraszczać sobie życie, ale nie poddajemy się łatwo;-)
Łut szczęścia sprawił, że przed naszymi oczami na stronach wszechwiedzącego wujka G. objawia się metoda warzyno-sałatkowa. Jak inaczej skojarzyć technikę, której nazwa pochodzi od pomidora? W prawdzie zamysł w kwestii nazewnictwa Francessco Cirillo zaczerpnął od minutnika w kształcie tego warzywa, jednak ono nie przywodzi jednoznacznie na myśl zarządzania czasem.
Na czym polega technika pomodoro?
Metoda pomidoro opiera się na podziale zadań na bloki, które będziemy wykonywać
w określonym czasie. Po wykonaniu zadań z check-listy i upływie 25 minut możemy pozwolić sobie na 5 minut przerwy. Zadania w takich blokach z przerwani wykonujemy 4 razy i następuje czas na dłuższy odpoczynek. Poniżej ikonografika, na której przedstawiliśmy tą metodę.

Zalety metody pomidoro?
- pozwala skupić uwagę na wykonywanych czynnościach
- zwiększa szybkość wykonywanych zadań, bo nic nas nie rozprasza
- upływający czas motywuje do efektywniejszego działania
- przerwa między blokami zadań działa odświeżająco na nasz umysł
- jest to łatwa technika, do której potrzebujemy tylko urządzenie odmierzające czas (np. minutnik, smartfon itp) i kartki papieru z czymś do pisania do przygotowania planu
- jest skuteczna!
Zagrożenia w technice pomidoro?
W czasie korzystania z tej czarodziejskiej metody spotkaliśmy też pewne trudności, ale nie zniechęcają one do jej wykorzystywania.
- największym nieprzyjacielem w pomidoro są rozpraszacze – telefony, powiadomienia, nieprzewidziane zdarzenia itp. Mogą rozproszyć one uwagę, a nie zawsze mamy możliwość wyeliminowania ich wszystkich.
- złe rozplanowanie zadań w blokach. Czasem nie uda nam się precyzyjnie określić ilości czasu potrzebnego do wykonania konkretnego zadania. Duże zadania rozbijajmy na mniejsze, a te mniejsze łączmy w grupy by zapełnić całe 25 min.